Kiedy jest Dzień Matki 2023?

Czy pamiętacie kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Matki? Spoglądając na dane z wyszukiwarki Google można dowiedzieć się jak zaskakująco dużo osób w ogóle nie ma o tym pojęcia! Dowiedzcie się tej magicznej liczby- ile osób rocznie zadaje pytanie o tę datę.

Rok temu, o to kiedy jest Dzień Matki zapytało wyszukiwarkę Google ponad 350 tys. osób. Pokazuje to, że datę 26 maja, kiedy tradycyjnie w Polsce obchodzimy święto naszych mam, nie zna lub zapomina wiele dzieci, tych dużych i małych. W tym roku 2023 będzie to piątek.

Komu zawdzięczamy Dzień Matki?

Dzień Matki swój początek ma bardzo dawno temu, obchodzono go już w Starożytnym Egipcie oraz Rzymie. Święto to było związane z wierzeniami ludności tamtych czasów. Niestety, w chwili odejścia od starożytnych wierzeń, dzień matki stracił na znaczeniu i przestano o nim pamiętać. 

Matczyne święto najwcześniej powróciło do Anglii oraz Szkocji w XVII wieku. To wydarzenie nazywano wtedy “Niedziela u Matki” i obchodzono je w 4 niedzielę postu. Uroczystość tą stworzono specjalnie dla wszystkich, którzy pracowali służąc na dworach. Praca ta wiązała się z pracą całotygodniową, a co za tym idzie bardzo rzadkimi dniami wolnymi. “Niedziela u Matki” miała dać możliwość powrotu dorosłych dzieci do domu rodzinnego, swojej mamy. Matki dawały wtedy dzieciom błogosławieństwo, a dzieci obdarowały ją kwiatami, słodyczami czy samodzielnie upieczonymi ciastami.

Tym co najbardziej przyczyniło się jednak do rozpowszechnienia matczynego święta była działalność amerykańskiej nauczycielki Ann Marii Reeves Jarvis. Kobieta, po śmierci własnej matki, rozpoczęła kampanię, która miała na celu ustanowienie święta Matczynej Pracy. Miało ono być docenieniem domowych obowiązków i pracy rodzicielek, które nie były zauważane i należycie doceniane w społeczeństwie.

Dzień Mamy w Polsce i na świecie

W 1914 roku działania amerykańskiej nauczycielki doprowadziły w końcu do zapisania się Dnia Matki jako święta narodoweego w Stanach Zjednoczonych. Na dokładną datę wybrano 2 niedzielę maja.

Tego samego roku w Polsce, w Krakowie, również po raz pierwszy, oficjalnie celebrowano Dzień Matki, jednak innego dnia, bo 26 maja. Od tej pamiętnej daty tradycja utrzymała się do dziś. W okresie międzywojennym starano się połączyć ją z Dniem Kobiet, na szczęście nie doszły te działania do skutku.

Prezenty z okazji Dnia Mamy

Szukacie prezentu, który mógłby się sprawdzić dla Mamy z okazji jej święta? 16 pomysłów znajdziecie w moim poprzednim poście Prezent na Dzień Mamy.

Zapraszam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź poprzednie wpisy z pomysłami

Gambit Królowej w wersji Kai
Pomysły

13 pomysłów na prezent dla szachisty

Serial Gambit Królowej wywołał szachowy renesans na całym świecie! Już zaraz po jego emisji zauważono, że statystyki portali lichess i chess.com (portale do gry w szachy online) biją rekordy wejść. To samo dotyczy oglądalności szachowych turniejów, które nigdy nie miały tak wysokiej oglądalności oraz popularności kupowania szachów na prezent.

Pomysł na prezent z jednorożcami
Pomysły

19 pomysłów na prezent z jednorożcem

Jednorożec! Zapytaj się małych dziewczynek o jej ulubione zwierzę, a w połowie odpowiedzi usłyszysz, że to właśnie ten magiczny koń.