Kiedy jest Dzień Ojca? Polska 2023

Czy wiecie kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Ojca? Gdy spojrzymy na dane z wyszukiwarki Google dowiemy się, że nie jest to wcale taka prosta data do zapamiętania. Nadal wiele osób jej nie zna lub jej nie pamięta. Chcecie się dowiedzieć jak wielu z nas o nią pyta w Internecie?

Rok temu o to kiedy jest Dzień Ojca zapytało wyszukiwarkę Google ponad 325 tys. osób. Pokazuje to, że datę 23 czerwca, kiedy tradycyjnie w Polsce obchodzimy święto naszych ojców, nie zna lub zapomina wiele dzieci, tych dużych i małych. Liczba ta jest bardzo zbliżona do tej, która dotyczyła Dnia Matki (w tamtym wypadku pytań było ok. 25 tys. więcej). W tym roku 2023 święto tatusiów przypada na piątek.

Historia Dnia Ojca na świecie

W katolickiej Europie tradycja czczenia ojcostwa miała miejsce już w XVI wieku. Miało to związek z 19 marca, dniem św. Józefa, ziemskiego ojca Jezusa. Uroczystości związane z tym dniem rzeniesiono do Ameryki za sprawą Hiszpanów i Portugalczyków, jednak te tradycje nie utrzymały się na zawsze. Dzień Ojca powrócił do łask dopiero w 1910 roku.

Wraz z próbą ustanowienia Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych, pojawił się również pomysł o docenieniu podobnym świętem wszystkich ojców. Szczególnie zabiegała o to Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, który to opiekował się samotnie 6 dzieci. 19 czerwca 1910 roku udało się jej nawet zorganizować pierwsze takie obchody Dnia Ojca, jednak na początku miały one charakter wyłącznie lokalny. 

Z czasem ta tradycja bardziej się rozpowszechniła, ale do ustanowienia jej jako stałego święta potrzeba było kilkudziesięciu lat. Dopiero w 1972 roku rząd amerykański przyjął datę do kalendarza świąt państwowych.

Święto Taty w Polsce

W Polsce Dzień Ojca po raz pierwszy obchodziliśmy 23 czerwca 1965 roku. Gdyby bardziej zastanowić się nad genezą tej daty, nie wiąże się ona z niczym konkretnym. Tylko jedno państwo na świecie – Nikaragua, obrało tą samą datę na uczczenie wszystkich ojców. 

Współcześnie wiele osób i organizacji zabiega o to by została ona przeniesiona na inny dzień. Konkretnie chodzi o powiązanie Święta Ojca z tradycją katolicką i 19 marca. Tego dnia Dzień Taty obchodzą również inne państwa w Europie jak np. Hiszpania, Włochy i Portugalia. 

Prezenty z okazji Dnia Taty

Szukacie prezentu, który mógłby się sprawdzić dla Taty z okazji jego święta? Znajdziecie je w poście 22 Pomysły na prezent dla Taty.

Zapraszam też do zaobserwowania mojego profilu na Instagramie kaja od prezentow.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź poprzednie wpisy z pomysłami

Gambit Królowej w wersji Kai
Pomysły

13 pomysłów na prezent dla szachisty

Serial Gambit Królowej wywołał szachowy renesans na całym świecie! Już zaraz po jego emisji zauważono, że statystyki portali lichess i chess.com (portale do gry w szachy online) biją rekordy wejść. To samo dotyczy oglądalności szachowych turniejów, które nigdy nie miały tak wysokiej oglądalności oraz popularności kupowania szachów na prezent.

Pomysł na prezent z jednorożcami
Pomysły

19 pomysłów na prezent z jednorożcem

Jednorożec! Zapytaj się małych dziewczynek o jej ulubione zwierzę, a w połowie odpowiedzi usłyszysz, że to właśnie ten magiczny koń.